Celulit je jedan od glavnih neprijatelja žena, a vrlo rijetke su one koje nemaju problem s njim. Javlja se kao posljedica genetike i građe tijela, loših životnih navika i premalo kretanja. Celulit je potkožna naslaga masnog tkiva s karakterističnim udubinama i čvorićima (narančina kora). To je stanje kod kojeg dolazi do nagomilavanja masnoća i toksina pod kožom uslijed čega dolazi do slabljenja vezivnog tkiva, koje povezuje kožu s mišićima te stvaranja karakterističnog nabiranja gornjeg sloja kože. Ovo stanje osobito je karakteristično za neke dijelove tijela kao što su područje nadlaktice, trbuha, stražnjice te donjih ekstremiteta. Javlja se uglavnom nakon puberteta.

Za razvoj celulita odgovorna je građa ženskog masnog tkiva kojeg imaju 30% više od muškaraca. Na mjestima tipičnima za razvoj celulita nalazi se posebna vrsta masnih stanica koje imaju ulogu nakupljanja masti, te se nikakvom dijetom ili fizičkom aktivnosti ne može utjecati na njih. Vezivno tkivo žena je slabije od muškaraca te ga imaju 20 do 30% manje. Masne stanice podupire vezivno tkivo koje se kod žena pruža okomito u smjeru kože, te je rast masnih stanica moguć samo prema površini kože što stvara takozvani izgled kože koja sliči narančinoj kori. Otkriveno je da je kod žena koje imaju celulit vezivno tkivo koje podupire masne stanice slabije razvijeno nego kod žena koje nemaju celulit.

Kod muškaraca vezivno tkivo podupire masne stanice u pravcu paralelnom s kožom te njihovim rastom ne dopiru na površinu kože. Estrogen, ženski spolni hormon, odgovoran je za pojačano nakupljanje masnog tkiva na mjestima tipičnima za celulit i zadržavanje tekućine. Uloga estrogena je da slabi vezivno tkivo kako bi se maternica u slučaju trudnoće lakše rastegnula te isto tako povećale dojke radi dojenja. Estrogen pojačava aktivnost enzima koji razaraju vezivno tkivo i tako omogućuju širenje maternice te rast grudi. Nažalost, zbog toga nastaju strije te vene i kapilare nogu.

Današnji stil života uz nedovoljno kretanje, kao i prehranu, te posebno povišen unos šećera dodatno potiče razvoj celulita. Hrana bogata šećerom izaziva nagli skok inzulina koji potiče stvaranje masnog tkiva. Vezanjem šećera na bjelančevine slabi uloga bjelančevina te zato nastaje bolnost na dodir u kasnijim fazama celulita. Žene ne unose dovoljno bjelančevina kao izvor energije nego hranu bogatu šećerom. Poremećaj rada crijeva zbog dijete ili unosa otrovnih tvari dodatno potiče stvaranje masnog tkiva. Neredovita stolica dodatno pogoršava probavni sustav te je potrebna redovita regulacija stolice unosom hrane bogate vlaknima. Loša probava se po zadnjim otkrićima dovodi u vezu s celulitom. Nedovoljna fizička aktivnost te dugotrajno sjedenje slabi cirkulaciju i limfnu drenažu.

Smanjen unos vode pogoduje nakupljanju štetnih tvari u organizmu te usporavanju metabolizma i time smanjenju potrošnje masti kao izvora energije. Elastične čarape, uske podvezice ili odjeća, uz visoke pete, slabe cirkulaciju i limfnu drenažu, što dodatno pogoršava stanje. Pušenje smanjuje dovod kisika i time usporava metabolizam.

Genetika je bitna, ali nema presudnu ulogu jer promjenom načina i stila života možemo njen utjecaj smanjiti ili poništiti. Celulit ne možemo 100% ukloniti niti je to potrebno i moguće zbog građe ženskog potkožnog masnog tkiva. Kada se završi tretman potrebni su tretmani održavanja jer se celulit vraća.

Postoje tri vrste celulita.

Vlaknasti celulit (fibrozni) tvrd je na dodir, lako se pomiče ispod prstiju, a narančina kora vidljiva je bez štipanja. Dublji je, kompaktan i vrlo težak za uklanjanje.

Adipozni (masni) celulit mekan je i bezbolan pri štipanju. Može se pronaći na bokovima i bedrima, a uzrokuje ga previše masnoće u prehrani, kao i nedostatak fizičke aktivnosti.

Edemski celulit mekan je na dodir. Narančina kora lagano je vidljiva bez štipanja, a površina kože lagano je naborana. Ova vrsta celulita obično je posljedica problema s cirkulacijom i sjedećim načinom života.

Što možemo napraviti kako bi ga smanjili?

  1. Tjelesna aktivnost 2 – 3 puta tjedno
  2. Anticelulitni tretmani s profesionalnom kozmetikom
  3. Kod kuće napraviti anticelulitni piling jednom tjedno te svakodnevno umasirat anticelulitnu kremu
  4. Unos dovoljno tekućine u obliku vode i čajeva
  5. Smanjiti unos soli, šećera i industrijski prerađene hrane

Najvažnije – budite uporni! Celulit je tvrdoglav, ali s puno upornosti možemo ga smanjiti i uljepšati izgled nogu.