Funkcionalna yoga je sustav vježbanja koji tradicionalne tehnike yoge prilagođava potrebama suvremenog čovjeka u cilju poboljšanja odeđenih sposobnosti važnih za zdravo i kvalitetno funkcioniranje u svakodnevnom životu. Problemi današnjice su stres, užurban način života, manjak vremena za brigu o sebi, bolovi u lokomotornom aparatu, glavobolje i migrene, depresivnost i drugi problemi i bolesti koji u začaranom krugu obaveza postaju kronični. Stres u radnoj okolini, briga za egzistenciju, društvene mreže, loša prehrana, nedovoljno sna i užurbana svakodnevnica pridonose tipičnoj slici prosječnog čovjeka suvremenog doba. Fizička slika suvremenog čovjeka je glava isturena prema van u protrakciji, a taj se položaj povezuje sa učestalim gledanjem u ekran kompjutera, mobitela ili televizora. Prirodna torakalna kifoza je prenaglašena, a lumbalna lordoza je prenaglašena ili izravnata, ovisno o životnim aktivnostima. Zdjelica je kruta, kukovi zatvoreni i smanjenog opsega pokreta, naročito kada se nogom pokušava kretati u smjeru prema natrag i van što se povezuje sa sjedilačkim načinom života. Gležnjevi su nestabilni, a Ahilove tetive skrećene zbog nošenja neadekvatne obuće, naročito kod žena.

Kod suvremenog čovjeka koji se ne kreće dovoljno nalaze se donji i gornji ukriženi sindrom. Kod gornjeg urkiženog sindroma karakteristična je napetost u gornjem dijelu trapeziusa, levatoru scapulae, sternocleidomastoideusu, prednjim scalenusima, subokcipitalisu, pectoralisu, prednjem deltoideusu, unutarnjim rotatorima ramena, uključujući latissimus dorsi te fleksorima ruku u laktovima. Javljaju se slabi rhomboideusi, srednja i donja vlakna trapeziusa, serratus anterior, stražnji dio rotatorne manžete, ekstenzori laktovva te duboki fleksori vrata. Sve to rezultira krivim držanjem, učestalom glavoboljom, cervikalnim sindromima, torakalnim sindromom  i sličnom. Donji ukriženi sindrom karakterizira napetost u fleksorima kuka (iliopsoas i rectus femoris), erectoru spinae lumbalnog dijela, kvadratus lumboruma, tensor fascie latae, hamstingsima, adduktorima kuka, piriformisu, ali i soleusu i gastrocnemiusu. Slabi su rectus abdominis, obliques abdominis, transverzus abdominis, gluteusi, vastus lateralis i medialis, tibialis anterior i posterior te peroneusi. Posljedica toga je bol u lumblanom dijelu kralježnice i praćeni sindromi, problem s diskovima, bolovi u koljenima i mnogi drugi.

Funkcionalnom yogom nastoji se poboljšati fleksibilnost i mobilnost, gdje se mobilnost definira kao sposobnost izvođenja pokreta u punom opsegu, a zahtjeva snagu kako bi se pokret izveo u punom opsegu. Fleksibilnost je sposobnost mišića i ostalog mekog tkiva da se pasivno izduže kroz puni opseg pokreta uz pomoć vlastitog tijela, sile gravitacije ili uz pomoć vlastitog tijela ili druge osobe. Puni opseg pokreta ovisi o oboje stoga je potrebno raditi i na jačanju mišića, razgibavanju zglobova, ali i fleksibilnosti pomoću istezanja. Kako ne bi došlo do ozljeda, važno je provoditi vježbe uz nadzor fizioterapeuta ili kineziologa koji če razviti programe kvalktetnog vježbanja gdje će se ciljano stimulirati i jačati oslabljeni mišići, a inhibirati i istezati oni koji su prenapeti.