Chia sjemenke plod su biljke iz porodice metvice koja potječe iz Centralne Amerike te raste u Meksiku, Gvatemali, Boliviji, Argentini, Ekvadoru, Nikaragvi i Australiji. Chia sjemenke sastoje se od mješavine crnih i bijelih sjemenki. 95% otpada na crne sjemenke, a 5 % na bijele. Analizom se utvrdilo da razlike u nutritivnom sastavu bijelog i crnog sjemenja nema. One su dobar izvor vlakana, proteina, vitamina, minerala i antioksidansa. Dominantni lipidi u chia sjemenkama su omega – 3 i omega – 6 masne kiseline, linolna, linolinska te u manjim količinama palmitinska, oleinska i stearinska kiselina, stoga imaju pozitivan utjecaj na zdravlje kardiovaskularnog i neurološkog sustava. Jedna žlica chie zadovoljit će 19 % dnevne potrebe za vlaknima.
Kako koristiti chia sjemenke u prehrani
Budući da su bez okusa, sjemenke neće utjecati na okus hrane. Može ih se posipati po salatama, tostu, desertu, jogurtu ili ih samljevene dodavati shake – ovima, tijestima tijekom pripreme kolača ili peciva. Od ovih sjemenki pravi se i bezglutensko brašno koje se može koristiti samostalno ili u kombinaciji s drugim vrstama brašna. Prije korištenja preporučuje se natopiti ih u vodi ili nekoj drugoj tekućini najmanje 10 minuta (može i preko noći), kako bi nabubrile i stvorile želatinastu masu. Chia sjemenke uvijek treba dodati na kraju kuhanja jer termičkom obradom gube dio svojih hranjivih tvari.
Recepti sa chia sjemenkama
Chia puding
U zdjelicu staviti 1/4 šalice chia sjemenki i dodati 1 šalicu bademovog mlijeka. Posuti žličicom ekstrakta vanilije i dodati prirodni zaslađivač (agavin ili javorov sirup, med). Dobro promiješati, poklopiti zdjelicu i ostaviti da stoji u hladnjaku preko noći. Puding se može posuti kokosom, bademima, cimetom, sezonskim voćem i sl.
Kaša s chia sjemenkama
1/3 šalice chia sjemenki, 2/3 šalice vode, 1/2 banane, 1 žlica goji bobica, 1 žlica kokosovog čipsa, 1 žlica bučnih sjemenki, 1 žlica suncokretovih sjemenki
Chia sjemenke istresti u veću zdjelicu i dodati vodu te dobro promiješati. Dodati kokosov čips, bučine i suncokretove sjemenke pa ponovo dobro promiješati. Pustiti da odstoji (chia sjemenke će upiti svu vodu pa će kaša biti kompaktna), a prije konzumiranja na vrh narezati bananu na ploške i dodati goji bobice.
Zobeni keksi sa chia sjemenkama
1,5 žlica chia sjemenki, 0,5 dl bademovog ili zobenog mlijeka, 2 banane (oguljene i zgnječene), 150 g zobenih pahuljica (sitniji tip), 50 g datulja (nasjeckane na sitno), 50 g naribane tamne čokolade, 1 žlica maslaca od badema
Zagrijati pećnicu na 180 stupnjeva Celzijevih. U manjoj posudi promiješati chia sjemenke i bademovo (zobeno) mlijeko i pustiti da odstoji 10-ak minuta dok se ne dobije želatinasta tekstura. Smjesu istresti u veću posudu i dodati zgnječenu bananu, zobene pahuljice i maslac od badema te miješati dok smjesa ne postane jednolična. Na kraju nježno umiješati komadiće čokolade i datulje te oblikovati manje kekse i staviti ih na papir za pečenje. Peći 17 – 20 minuta, odnosno dok dno keksa ne dobije zlatno – smeđu boju.
Chia dresing
1/3 šalice maslinovog ulja, 2 žlice jabučnog octa, 1 žlica chia sjemenki, 1 žlica meda
Umutiti sve sastojke i poslužiti s bilo kojom salatom.