Hrana je svaka tvar ili proizvod prerađen, djelomično prerađen ili neprerađen, a namijenjen je konzumaciji ili se može opravdano očekivati da će ga ljudi konzumirati. Hranjive tvari dijele se na makronutrijente, mikronutrijente i vodu. Pravilna prehrana je prehrana koja svakom normalnom i bolesnom organizmu osigurava optimalnu količinu, u odgovarajućem odnosu proteina, ugljikohidrata, masti, vitamina, minerala i tekućine, s ciljem zadovoljavanja potreba organizma za gradivnim, energetskim i zaštitnim tvarima.

Pravilnim kombiniranjem namirnica osiguravate maksimalno iskorištavanje hranjivih tvari i probavu bez zastoja, pa organizam učinkovitije razgrađuje hranu i lakše se rješava suvišnih masnoća i toksina.Prilikom kombiniranja namirnica, nutrijente dijelimo u četiri grupe. U prvu grupu spadaju proteini koji potiču stvaranje kiselih sokova tijekom probave i sporo se probavljaju. Drugu grupu čine ugljikohidrati koji potiču stvaranje lužnatih sokova tijekom probave i brzo se probavljaju. U treću grupu spadaju salate, a u četvrtu svo voće. Ukratko, prilikom slaganja obroka ne kombinirajte 1. grupu (proteine) i 2. grupu (ugljikohidrate) u istom obroku. Ako istodobno jedete hranu iz grupe proteina i ugljikohidrata, različiti će se enzimi i probavni sokovi “sukobiti“ i međusobno neutralizirati te se hrana neće pravilno probaviti već će se taložiti u crijevima i najvjerojatnije izazvati nadutost, plinove, žgaravicu i bolove u želucu. Drugo pravilo je da se treća grupa (povrće) može kombinirati s 1. grupom (proteinima) ili 2. grupom (ugljikohidratima). Te da se voće (4. grupa) treba uvijek jesti posve samo, barem 30 minuta prije ili nakon ostalih grupa.

Pravilnu prehranu definiramo kao sredstvo kojim postižemo balans u našem organizmu na zdravstvenoj, metaboličkoj, fizičkoj te mentalnoj razini. Postignutim stanjem ravnoteže eliminiramo mogućnost razvoja oboljenja, jer će kasnije doći do narušavanja postignute homeostaze.